
Stroompiek
NieuwsRegelmatig komt op tv een spotje voorbij over het minder gebruik maken van stroom, vooral dat je in een bepaalde tijd zo min mogelijk stroom moet gebruiken omdat het net overvol is. Huizen kunnen niet gebouwd worden omdat er simpelweg geen plaats meer is op het stroomnet. Wanneer ik in mijn eigen huis in mijn voorraadkast eens rondkijk heb ik ook een plank vol apparaten, slowcooker, mixer, broodrooster, tosti-apparaat, wasmachine, stofzuiger, droger.
Ik weet nog dat wij ‘vroeger’ niet eens een droger hadden. Buiten waren een paar draden gespannen, waaraan ons mam de was hing en als het weer te slecht was hing de was in de keuken aan een Leifheit. Dat waren draden die je kon uitrollen en dan had je de wasdraden door de hele keuken. Zo zaten we gewoon te eten tussen de handdoeken en onderboksen. Een afzuigkap was er geen, gemakkelijk. Hoefde je ook niet te vragen wat we gingen eten want dat rook je door het hele huis.
We hadden wel een wekker, geen elektrische of zo’n fancy lamp waarmee je relaxt wakker wordt. Nee, gewoon een wekker die je met een knopje moest opdraaien/ opwinden, die tikte knetterhard en rinkelde s ‘morgens zo hard dat het hele huis en de hele buurt wakker werd.
Eigenlijk is het ook te gek wat we allemaal hebben. Ga maar eens met je gedachten door je huis en bedenk eens wat er allemaal stroom nodig heeft en wat er eigenlijk ook gemakkelijk op een andere manier kan of met de hand. Je kunt een sinaasappel ook gewoon op zo’n persje zelf uitpersen, een tosti bakken in de pan, de hachee laten pruttelen op een laag vuurtje -ach nee, het fornuis gebruikt natuurlijk ook stroom dus dat zet geen zoden aan de dijk- geen mixer maar gewoon kloppen met de garde, meteen een goede work-out voor je armspieren.
Ik denk dat we pas echt goed gaan merken wat we aan stroom nodig hebben als deze een keer uitvalt. Dan kun je niet als ik nu om twee uur in de nacht een prekerige column typen over te veel stroomverbruik. Twee uur in de nacht zul je denken, maar ik kon niet slapen van de tandpijn en was het zat om naar mijn elektrische wekker te staren. Een voordeel van mijn column schrijven in de nacht, ik maak tenminste geen gebruik van de stroom in de stroompiek. Welterusten.
Yvonne