Janszen: “Breng het onder de aandacht in Den Haag.”
Janszen: “Breng het onder de aandacht in Den Haag.” Kuppens Fotografie

Raad Gemert-Bakel praat over gewasbeschermingsmiddelen en optreden van Israël in Gaza

Politiek en Bestuur

GEMERT – Discussiepunt was: zijn gewasbeschermingsmiddelen en het optreden van Israël wel zaken voor de gemeente? Horen ze niet thuis bij de landelijke overheid? Enkele politieke partijen vinden ze van zo groot belang dat ze er toch over wilden praten. Resultaat: over het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen komt in december een beeldvormende avond en een raadsmeerderheid veroordeelt het optreden van Israël.

(Door onze politiek verslaggever)

Normaal is een motie een discussiepunt in een gemeenteraadsvergadering. Hij wil een voorstel van B&W aanpassen of beleid bijsturen. Een ‘motie vreemd (aan de orde van de dag)’, gaat om een actueel onderwerp dat niet op de agenda van de vergadering staat. 

Sociaal Gemert-Bakel en Politiek Op Inhoud/D66 dienden de motie ‘regulering gebruik gewasbeschermingsmiddelen’ in. Die wil een beeldvormende avond organiseren om de gemeenteraad inzicht te geven over de effecten van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen op mens, dier en milieu en over de instrumenten die de gemeente heeft om dat gebruik te reguleren en daar beleid op te ontwikkelen in overleg met belanghebbenden. 

Het idee van een beeldvormende avond over dit onderwerp staat alle partijen wel aan. “Maar lokaal kunnen we niet veel bepalen,” vreest Anne van Berlo (VVD). CDA en Dorpspartij vinden het onderwerp belangrijk, maar “dit is voor de Tweede Kamer,” zegt Toon Coopmans (Dorpspartij). Hij benadrukt: “Alles moet vermeld worden in een logboek. Er kan geen kilo onder de tafel. Overmatig gebruik kan eigenlijk niet.” Stefan Janszen (CDA): “We gaan er niet over. We kunnen dan ook niet voorstemmen. Roep maar op om het onder de aandacht te brengen bij de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) of in Den Haag.” Wethouder Willeke van Zeeland (CDA) wil “een beeldvormende avond organiseren en een oproep doen om druk op te voeren om met landelijk beleid te komen.” Daarop stelt Janszen voor: 

“Trek de motie in en laten we een beeldvormende avond houden. We worstelen allemaal met deze problematiek.” De motie wordt verworpen met alleen steun door de indieners. In december komt er een beeldvormende avond over gewasbeschermingsmiddelen. 

Lokale Realisten en Sociaal Gemert-Bakel schreven de ‘motie vreemd’ over mensenrechtschendingen in Gaza en Israël. Marius Vos (Sociaal Gemert-Bakel) motiveert: “Veel gemeenten gingen ons voor in veroordelen van immens leed. De motie spreekt geen oordeel uit over de schuldvraag, maar over het leed aan onschuldigen. De VN zijn hierover heel duidelijk. Daar willen we ons bij aansluiten. We moeten ons ook uitspreken tegen elke andere oorlog.” 

Anne de Laat (Lokale Realisten) wil “een signaal afgeven. Ook ónze inwoners worden geraakt en maken zich zorgen om mensen in die gebieden.” Laurens van den Berg (Politiek Op Inhoud/D66): “Het is een nobele motie. Niemand wil wegkijken. De motie is symbolisch,” vindt Anne van Berlo (VVD). “Vrijheid en veiligheid zijn voor ons kernwaarden. Maar het onderwerp hoort thuis bij buitenlands beleid in Den Haag.” Dat vindt Stefan Janszen (CDA) ook: “Ieder is tegen oorlog. We stemmen uit principe tegen moties die niet thuis horen in de raad.” Ook de Dorpspartij zegt: “Dit is voor de landelijke overheid.” Maar ze wil er “toch als gemeenteraad wel wat van vinden” en steunt de motie. Met alleen de stemmen van CDA en VVD tegen wordt deze motie aangenomen.

Lees ook