Chris Remmers wil resultaten zien.
Chris Remmers wil resultaten zien. Kuppens Fotografie

Zorgen gemeenteraad Gemert-Bakel over situatie Veiligheidsregio blijven

Nieuws

GEMERT – De gemeenteraad van Gemert-Bakel keurde met algemene stemmen de begroting 2026 goed van de Veiligheidsregio Zuidoost-Brabant. Die dienst krijgt komende jaren extra geld van de 21 deelnemende gemeenten om eerder geconstateerde ernstige gebreken te verhelpen. Ook met algemene stemmen werd een amendement aangenomen om tot zichtbare resultaten te komen, in dat proces de informatie vanuit de werknemers te betrekken en extern onderzoek te laten doen naar oorzaken van de gebreken.

(Door onze politiek verslaggever)

In februari 2025 is de gemeenteraad van Gemert-Bakel “zich rot geschrokken”, toen na een melding door de interimmanager van de Veiligheidsregio Zuidoost-Brabant bleek dat de situatie bij die organisatie op maar liefst 500 punten niet voldeed aan de wettelijke vereisten. De Veiligheidsregio is zowel de dienst als het gebied waarin wordt samengewerkt door besturen en diensten bij brandweerzorg, rampen- en crisisbeheersing, geneeskundige hulpverlening, openbare orde en veiligheid. Het bestuur zetelt in Eindhoven. De raad van Gemert-Bakel sprak toen haar afkeuring uit over de ontstane situatie, en stuurde een motie naar alle 21 gemeenteraden om de oorzaken en achtergronden van de ontstane situatie te laten onderzoeken om herhaling in de toekomst te voorkomen. 

Ter verbetering heeft het bestuur van de Veiligheidsregio drie deelopdrachten uitgewerkt: voldoen aan wet- en regelgeving, de basis op orde brengen en een regionaal beleidsplan opstellen. Gemert-Bakel gaat ervan uit dat de Veiligheidsregio in 2026 doorgaat met gaan ‘voldoen aan wet- en regelgeving’. Uit de voorliggende begroting van de Veiligheidsregio blijkt dat dit voor Gemert-Bakel in de periode 2026-2029 bijna 675.000 euro kost. 

In het raadsdebat op 27 mei herinnert Yorick van Lieshout (Dorpspartij) eraan dat in februari bleek dat “6 miljoen nodig is om te zorgen dat de brandweer weer veilig kon uitrukken. Toch besloot het bestuur van de Veiligheidsregio dat onderzoek niet nodig was. Dat is onbegrijpelijk en teleurstellend. Het bestuur lijkt de noodklok te hebben geluid om het geld te krijgen.” Van Lieshout wil “het ongenoegen van de gemeenteraad overbrengen aan bestuur van de Veiligheidsregio.” Hij is teleurgesteld dat “het voorgestelde onderzoek geen kans lijkt te maken in de 21 gemeenten.” CDA en VVD uiten bijval. Chris Remmers (Sociaal Gemert-Bakel) vreest dat de Veiligheidsregio “kwantitatief en kwalitatief vastloopt. We willen resultaten zien om te weten dat onze veiligheid gewaarborgd is. Niet door een rapportje van het bestuur, maar door informatie vanuit de medewerkers.” Jan Vroomans voegt toe: “Slechts drie gemeenteraden wilden onderzoek. Het Algemeen Bestuur [van de Veiligheidsregio; red.] besloot: we kijken vóóruit. Waarom wilden die achttien bestuurders/burgemeesters dat zelf ook niet?.” Hij diende samen met Sociaal Gemert-Bakel en Dorpspartij een amendement in. Daarin benadrukt de gemeenteraad dat de extra geldmiddelen “zichtbare resultaten” moeten opleveren en maakt zich zorgen over de snelheid waarmee het bestuur van de Veiligheidsregio handelt. De raad adviseert opnieuw om “de input van de medewerkers” mee te nemen via “onafhankelijk werknemerstevredenheidsonderzoek” en “om een extern onderzoek uit te laten voeren”. 

Burgemeester Van Veen (portefeuillehouder Openbare Veiligheid) vond dat Van Lieshout “goed aangeeft hoe wij spraken over wat er gebeurd is in de Veiligheidsregio.” Over nader onderzoek: “Dat hangt niet enkel af van de burgemeesters, maar ook van de gemeenteraden die de noodzaak van zo’n onderzoek niet zagen. Dat gevoel begint overigens wel te ontstaan.”

Lees ook